Day 4: Div B Contest 2
Last success: 04:58:09, SPb SU: admarkov_team (Markov, Ivanov, Smirnova), problem H
Last Submit: 04:59:51, Vilnius U: byte de_dust (Strimaitis, Strakšys, Šimoliūnaitė), problem C
Place Team name A15/42 B29/35 C15/66 D27/58 E11/26 F10/22 G29/40 H7/9 Total Time Dirt Rating SE
1. SPb SU: Elong Maxx (Shangareev, Bosov, Bykov) +2:09 +0:06 +21:47 +0:25 +2:14 +1:36 +0:32 +11:06 8 655 27% 200.00 0.42
2. NArFU (Guriev, Asyutchenko, Diyachkov) +1:09 +0:06 +1:34 +10:24 +14:51 +2:25 +0:39 +13:01 8 909 27% 193.55 0.42
3. Saratov SU 3: Dron Marathon (Sokolkov, Romashchenko, Nartsev) +13:17 +0:08 +22:10 +1:29 +3:01 +13:29 +1:20 +2:52 8 1146 33% 187.50 0.42
4. Division B Reserved 2 +23:39 +0:30 +12:17 +10:55 +14:27 +2:50 +1:24 +4:48 8 1350 38% 181.82 0.42
5. Kazan FU: The_Tascher_Team (Serov, Azimov, Nigmatullin) +1:06 +0:08 +34:40 +0:34 +3:13 +1:54 +0:23 - 7 778 30% 154.41 0.37
6. SCH_Iasi + Jacobs U Bremen: LuckOverflow (V_Turcuman, H_Turcuman, Chirita) +31:52 +0:19 +3:52 +1:14 +44:49 +2:44 +0:45 - 7 1075 50% 150.00 0.37
7. American U of Central Asia: Turtles (Derkenbaev, Ree, Zhusubaliev) +2:28 +0:19 +1:57 +10:48 - - +1:00 +3:25 6 617 14% 125.00 0.34
8. U of Bologna: Blaise1 (Soldati, Aloisi) +4:17 +0:09 +0:34 +1:02 +23:27 - +0:29 - 6 638 25% 121.62 0.32
9. Baltic FU: Codemonogatari (Kozhunov, Chernozhukov) +3:43 +0:33 +12:59 +11:03 - +4:27 +1:17 - 6 882 25% 118.42 0.33
10. NNSU: Auto (Krapivin, Ryabchikova) +13:51 +0:13 +4:49 +0:43 - +14:10 +0:54 - 6 920 25% 115.38 0.33
11. SPb SU: admarkov_team (Markov, Ivanov, Smirnova) +14:44 +10:32 - +1:16 +13:48 - +1:07 +4:59 6 1046 33% 112.50 0.37
12. Division B Reserved 3 - +0:12 -11:54 +0:53 +33:09 - +3:23 +1:14 5 591 37% 91.46 0.34
13. Bauman Moscow STU (Rudnev, Kudryavtsev, Zashikhin) +1:41 +0:26 +73:55 +1:00 - -24:53 +0:41 - 5 603 58% 89.29 0.26
14. SPb SU: YARUSKE (Mekumyanov, Ninalalov) - +0:08 +1:59 +21:10 +3:54 - +31:21 - 5 612 50% 87.21 0.28
15. NRNU MEPhI: Towelie (Latyshev, Borzenkov, Gridasov) +22:28 +0:44 - +11:59 - +3:37 +1:04 - 5 652 37% 85.23 0.29
16. Perm br of NRU HSE: Olympic Reserve Programmmers (Ketov, Kokovin, Suntsev) +4:12 +10:43 +44:41 +1:05 - - +1:31 - 5 832 50% 83.33 0.26
17. Voronezh SU #1 (Nogikh, Tishin, Berezhnov) - +0:08 -124:58 +23:01 +22:10 +54:35 +20:41 - 5 855 68% 81.52 0.32
18. Moscow AI #2 (Dorokhov, Krivov, Sorokin) -104:59 +0:20 +3:59 +1:32 - - +21:08 - 4 459 33% 63.83 0.19
19. Chelyabinsk SU: Runtime Error (Voronin, Zhernov, Krendal) +42:41 +0:51 - +20:52 - - +21:20 - 4 504 66% 62.50 0.19
20. Moscow S Ped U: ITeachGood (Bobrov, Mundzhanova, Stenina) - +0:57 +14:22 +1:16 - - +1:50 - 4 525 20% 61.22 0.19
21. CTAPuKu (Kazlauskas, Iguaro) - +0:10 - +20:54 - -24:49 +1:22 - 3 186 40% 45.00 0.09
22. Nizhny Novgorod br of NRU HSE: HSE-NN (Sergeeva, Bazhmin, Martirosyan) - +0:13 -13:54 +11:52 - - +0:50 - 3 195 25% 44.12 0.09
23. Kaunas UT: KTU#1 (Jaugėla, Legačinskas, Liuberskis) - +0:36 -14:58 +1:49 - - +0:55 - 3 200 0% 43.27 0.09
24. Vilnius U: byte de_dust (Strimaitis, Strakšys, Šimoliūnaitė) - +0:05 -105:00 +11:52 - -12:31 +1:18 - 3 215 25% 42.45 0.09
25. North-Ossetian SU: WA on 222 (Tamaev, Sokurov, Gamosov) - +0:45 -54:50 +2:15 - - +1:10 - 3 250 0% 41.67 0.09
26. NNSTU (Kazantaev, Neimushchev, Tikhonov) -34:55 +0:30 - +12:03 - - +11:09 - 3 262 40% 40.91 0.09
27. Kazan FU 3 (Mokut, Elizarov, Remidovskiy ) - +10:21 - +1:44 -10:50 - +2:11 - 3 276 25% 40.18 0.09
28. Tashkent br of Moscow SU: Awesome (Ashirmatov) - +30:46 - -83:36 - - +1:27 - 2 193 60% 26.32 0.06
29. Division B Reserved 1 - +2:55 - -44:30 - - - - 1 175 0% 12.93 0.06
30. Novosibirsk SU: There is one nuance (Plyusnin, Lozhnikov, Kazak) - - - - - - +14:49 - 1 309 50% 12.71 0.06
31. Moscow S Ped U: Buben (Butarev, Tishkov, Budanov) - - - -35:00 - - - - 0 0 0% 0.00 0.00
Submits sent: 42 35 66 58 26 22 40 9 298
Accepted: 15 (35%)29 (82%)15 (22%)27 (46%)11 (42%)10 (45%)29 (72%)7 (77%)143 (47%)
Dirt: 14 (48%)6 (17%)21 (58%)16 (37%)14 (56%)7 (41%)11 (27%)2 (22%)91 (38%)