Day 4: Div A Linear Programming Contest
Last success: 04:57:42, Moscow IPT: zzzzz (Kulkov, Mosyagin, Semenov), problem E
Last Submit: 04:58:35, SPb NRU HSE: Abstract University (Makhnev, Surkov, Babushkin), problem B
Place Team name A25/224 B13/142 C15/104 D19/113 E9/94 F5/45 G5/37 Total Time Dirt Rating SE
1. Moscow IPT: Good Game (Golovanov, Machula, Uvarov) +0:12 +0:11 +21:22 +31:31 +12:02 +2:38 +3:08 7 784 46% 200.00 0.59
2. Moscow IPT: Shock Content (Stepanov, Sergunin, Belykh) +41:35 +32:52 +0:16 +10:09 +22:43 +3:33 +54:07 7 1215 68% 193.75 0.59
3. ITMO University 1 (Drozdova, Kirillov, Sayutin) +0:10 +143:46 +0:46 +0:49 +2:31 +73:40 +23:29 7 1371 76% 187.88 0.59
4. Moscow SU: NoNames (Kalendarov, Koshelev, Chunaev) +0:41 +41:27 +111:46 +12:04 +93:32 +64:39 - 6 1469 83% 156.30 0.55
5. Moscow IPT: zzzzz (Kulkov, Mosyagin, Semenov) +11:12 +153:04 +3:37 +74:29 +14:58 - +74:40 6 1940 83% 151.84 0.55
6. Belarusian SUIR #1 (Rozhkov, Shilyaev, Mosko) +1:00 +1:10 +0:16 +0:06 +0:41 -94:06 - 5 193 0% 123.02 0.49
7. Saratov SU 2 (Androsov, Dalabaev, Glazov) +30:35 +0:36 +10:46 +42:11 -484:27 - +23:37 5 665 66% 119.69 0.52
8. SPb SU: 25 (Petrov, Belichenko, Rayskiy) +14:57 +24:55 +1:14 +0:58 +2:45 - - 5 949 37% 116.54 0.49
9. Moscow SU: Red Santa (Ipatov, Makeev, Reznikov) +11:13 +63:28 +22:53 +42:39 +33:36 -64:54 -164:59 5 1149 76% 113.55 0.49
10. NRU HSE: JOHNNY SOLVING (Yegorov, Ryabov, Zuev) +0:52 +10:58 -393:43 +71:30 +143:28 -114:43 - 4 848 84% 88.57 0.48
11. ITMO University: Komanda (Korobkov, Poduremennykh, Naumov) +1:52 +73:18 +153:45 +64:10 -64:35 - - 4 1345 87% 86.41 0.44
12. ITMO University: ITMO 104 (Rakhmatullin, Anoprenko, Tsaplin) +0:32 -54:54 +21:46 +31:20 -12:26 - - 3 318 62% 63.27 0.39
13. Volgograd STU: Straightforward (Nosov, Penskoy, Bulankin) +71:34 - +4:30 +43:39 - - - 3 803 78% 61.79 0.39
14. ITMO+SCH_Lyceum_KFU: BudAlNiq team (Budin, Gainullin) +0:39 +224:32 -94:59 +4:49 - - - 3 1040 88% 60.39 0.41
15. Togliatti SU (Zakharov, Panin, Sabirov) +141:07 +43:49 +64:40 -114:59 - - - 3 1056 88% 59.05 0.45
16. Kazan FU: Bina-Terna (Ilikaev, Kapralov, Yagafarov) - - +1:19 +0:51 - - - 2 130 0% 38.51 0.47
17. UAIC: 404NameNotFound (Vintur, Banu, Ciobanu) +11:04 -104:32 - +3:26 - - - 2 290 33% 37.69 0.31
18. SCH_Almaty: Wonder Pets (Sardarbekov, Zakarin, Jankurazov) +3:10 - - +44:25 - - - 2 535 66% 36.90 0.31
19. Yerevan SU: LXH (Muradyan, Galstyan, Mikaelyan) +81:58 - - +52:42 - - - 2 540 86% 36.15 0.31
20. Far Eastern FU: 1 (Blinov, Zhikhareva, Danilov) +183:08 - - +84:49 - - - 2 997 92% 35.43 0.31
21. SPb NRU HSE: Abstract University (Makhnev, Surkov, Babushkin) +343:59 -114:59 +24:16 -144:23 - - - 2 1215 94% 34.73 0.38
22. Division A Reserved 1 +32:03 -13:39 - - - - - 1 183 75% 17.03 0.22
23. Макс Ахмедов - - - - - +13:11 - 1 211 50% 16.71 0.84
24. Belarusian SU (Korobeinikov, Dubovik, Kernozhitski) +81:38 -244:53 - - - - - 1 258 88% 16.40 0.22
25. Ecole polytechnique (Hasler) +64:52 - - - - - - 1 412 85% 16.10 0.22
26. Belarusian SU 1 (Lukyanov, Kim, Rak) +114:43 - - - - - - 1 503 91% 15.82 0.22
27. Ufa SATU: Cashen'ka (Valiev, Agishev, Kryukov) +264:21 - - - - - - 1 781 96% 15.54 0.22
28-32. Tyumen IU: Too old for this in 3, 2, 1... (Artemov, Romanov, Gilazetdinov) -204:35 - - - - - - 0 0 0% 0.00 0.00
28-32. SPb SU: 7++ (Gaevoy, Bochkov, Makarov) -174:05 - - - - - - 0 0 0% 0.00 0.00
28-32. Moscow IPT: Never give up (Kulagin, Kalmykov, Zolotarev) - - - -124:16 - - - 0 0 0% 0.00 0.00
28-32. IITU 1 (Satylkhanov, Baimukanov, Kuanyshbay) -114:50 - - - - - - 0 0 0% 0.00 0.00
28-32. Belarusian SUIR #2 (Udovin, Vishneuski, Shavel) -53:10 - - - - - - 0 0 0% 0.00 0.00
Submits sent: 224 142 104 113 94 45 37 759
Accepted: 25 (11%)13 (9%)15 (14%)19 (16%)9 (9%)5 (11%)5 (13%)91 (11%)
Dirt: 146 (85%)78 (85%)41 (73%)57 (75%)30 (76%)14 (73%)16 (76%)382 (80%)